Välj datum

Kejsardyk av Ulf Lundell

 

KEJSARDYK av ULF LUNDELL

 

Ulf Lundell har skrivit sex stycken pjäser som gavs ut 2009.

"Kejsardyk" är en av pjäserna och i recensionerna av boken är det Kejsardyk som lyfts fram som den bästa av dem. Den utspelar sig veckan efter valet 2006, på en badplats i Nacka vid Baggensfjärden.  Två män, Gunnar och Kent, möts igen efter mer än 40 år. 

Vad blev det av allt? Livet,skratten, drömmarna, vänskapen. Kan man hitta tillbaka till det som var så mycket värt då? 

Och vad var det egentligen som hände i det där huset, den där sommarnatten för så längesen. De minns händelsen helt olika. Är det viktigt att gå till botten med vad det var som hände, för att kanske bli fri från minnen som gnager och tynger? Eller ska man försöka släppa taget och acceptera att gjort är gjort.

Ulf Lundells språk har en alldeles speciell rytm och exakthet. Det gäller även scenanvisningarna. Därför har vi valt att framföra pjäsen som en gestaltad reading.

 

Skådespelare: Fredrik Hammar och Mats Jäderlund

 

Regi: Michael Cocke

 

Gästspel av Teater Gyllene Draken

Köp biljetter
Synpunkter?