PRESENTER UNDANBEDES
To Decay / Centrum

En humoristisk föreställning med musik och satir, om oss själva och vår samtid. Allt detta i en tid av valrörelse och debatt, men utan att vara partipolitisk. Bara mänsklig. Och med glimten i ögat.
Föreställningen handlar om en familj som samlas på en restaurang för att – med varierande entusiasm – fira patriarken Stig som fyller 100 år. Han kommer från en tid vi trodde var glömd, men som slår sin skugga även över dagens samhälle. Publiken får lära känna familjemedlemmarna från olika generationer när dessa drabbas samman kring ämnen som miljö & klimat, pengafusk, AI, föräldraskap, skola, framtidstro och dagsaktuella ämnen från nyhetsflödet. Det är en ömsint kritisk, komisk och medryckande musikalisk föreställning med stora möjligheter till igenkänning.
I biljetten ingår mat som serveras av restaurangen; lunch klockan 14:00 och en lättare tre-rätters middag under kvällsföreställningarna. Dryck tillkommer.
Speldatum och tid:
Lördag 22 augusti kl 14:00
Lördag 22 augusti kl 19:00
Lördag 29 augusti kl 14:00
Söndag 30 augusti kl 14:00
Söndag 30 augusti kl 18:00
Lördag 5 september kl 14:00
Söndag 6 september kl 14:00
Söndag 6 september kl 18:00
Lördag 12 september kl 14:00
Scenkonstföreningen “Kairos – nu är den rätta tiden” har varit verksam i Norrköping med omnejd sedan 2020. Vi använder teaterns trygga rum för att tillsammans med varandra utforska vår samtid, hur det blev så här och vilket samhälle vi vill ha och behöver framöver. Vi verkar under devisen “tillsammans är enda sättet” - vilket ju även gäller för den omställning vi som samhälle står inför.