Hagestad Sommarteater presenterar Den bergtagna av Victoria Benedictsson
Hagestad Sommarteater / Löderup
Hagestad Sommarteater presenterar Den bergtagna av Victoria Benedictsson
Den bergtagna är en stark och drabbande pjäs om att förlora sig själv i kärleken till någon annan. Dess styrka ligger i dess rikedom av lager och teman, som behandlas med komplexitet och skärpa utan att vare sig moralisera eller förenkla.
Pjäsen undersöker om den fria kärleken kan vara jämlik och livgivande, eller om den bär på en inneboende dragning mot destruktion. Samtidigt skildras konsten som både klarsynt, upplysande och progressiv – men också som dekadent och nedbrytande.
I Hagestad Sommarteaters uppsättning är handlingen förlagd till efterkrigstidens 1940-tal, där frågor om frihet, kärlek och beroende ställs mot den tidens ideal. Kärnfamiljen och hemmafruidealet står sida vid sida med framväxande föreställningar om kvinnans självständighet och yrkesliv. Det bohemiska och konstnärliga livet, präglat av swing och jazz, kontrasteras mot det ordnade och traditionella – en spänning som speglar pjäsens centrala konflikt mellan den fria kärleken och trohetslöftets band.
Publiken sitter nära scenen och spelet rör sig mellan scenrum och salong, vilket skapar en stark känsla av närvaro. Musiken är en integrerad del av föreställningen: delar av ensemblen bildar ett jazzband som framför klassiska fyrtiotalslåtar, från svängiga och lättsamma nummer till mer lågmälda och smärtsamma uttryck. Allt framförs live och akustiskt.
Föreställningen regisseras av Gustav Deinoff, som även stod bakom Tre systrar. Han är konstnärlig ledare för Unga Klara i Stockholm och en av initiativtagarna till Hagestad Sommarteater, tillsammans med skådespelarna Astrid Kakuli och Emilie Strandberg samt dramatikern Stefan Larsson.