Välj datum

En baroque jul-sing-along - Canzonetta och The Baroque Conspiracy i skön förening

Canzonetta och The Baroque Conspiracy bjuder in till en härlig musikstund i Missionskyrkan fredagen den 19 december 2025 klockan 19.00-ca 20.15. Klockan 18.40-18.50 värmer vi upp rösterna med er som vill vara med och sjunga.

En liten julmässa av Charpentier samt körsånger av Laleh och Whitacre utlovas. Instrumentalister och sångsolister från The Baroque Conspiracy framför även egna julbetonade stycken av bland andra Händel.

De konsertanta delarna i konserten varvas med allsång där du får vara med och sjunga kända och vackra julsånger med oss! Du som är körsångare får gärna sjunga din egen stämma, men annars är det bara att sjunga med i melodin. I vissa av låtarna får vi stöd av instrumentalister och solister. Ett publiksånghäfte med sing-along-jullåtarna kommer att finnas.

Biljetter

180 kr, barn i knä gratis. Förköp via kulturbiljetter.se eller direktköp från klockan 18 konsertdagen vid entrén.

Medverkande

Sopransolister: Ingrid Edberg och Thyra Häggstam
Tenorsolist: Anders Törnqvist

Blockflöjt: Emma Angberg, Helena Olsson
Oboe: Markus Kindlund
Violin: Gustav Barkefors, Frida Ekeblad, Oskar Fasth, Lena Lindahl, Mattias Walla
Viola: Chizu Koga
Viola da gamba: Emil Hammar, Mats Åberg
Cello: Anders Holmberg
Kontrabas: Christer Furberg
Ärkeluta/teorb: Jan Johansson
Cembalo/orgel: Johannes Jonsson
Slagverk: Elias Hall

Kör: Canzonetta
Dirigent: Kettil Skarby

Bilder

Barock illustration: Blommor och bär, akvarell av Anna Maria Thelott (1683-1710). Wikimedia Commons

Canzonetta sjunger julsånger i Helga Trefaldighets kyrka 2023. I år blir det en kombinerad sing-along och konsert tillsammans med sångsolister och instrumentalister från The Baroque Conspiracy. Foto: Gabriel Gumucio

Köp biljetter
Synpunkter?