Barrikad för skolklasser
Kulturhuset Klossen / Ålidhem

Barrikad är en föreställning baserad på unga kvinnors verkliga erfarenheter av våld här i Umeå. Tack vare ett samarbete med Länsförsäkringar kan vi våren 2026 erbjuda ny chans att ta del av föreställningen, den här gången helt utan kostnad. Boka din skolklass till en scenisk upplevelse som väcker tankar och öppnar för fördjupade samtal.
GYMNASIET OCH ÅK 9 SOM MÅLGRUPP
Kvinnorna som delat de berättelser som skildras i föreställningen är väldigt unga, vissa yngre än gymnasieålder. För målgruppen kan föreställningen fungera som ett avstamp för att diskutera svåra ämnen som våld, psykisk ohälsa och utanförskap. Efter föreställningen erbjuder vi ett eftersamtal där vi kommer till er skolklass. Ni erbjuds också ett reflektionsmaterial som kan fungera som stöd i fortsatt eget arbete med dessa frågor. Materialet är framtaget av Linda Arnell vid Umeå universitet och Susanne Axelsson vid Resurscentrum, Vårsta diakoni. På det här sättet vill vi kunna fungera som ett stöd till skolan och för de unga.
(OBS: det står "Köp biljetter" i biljettsystemet, men priset är 0 kr. I kassan kommer du inte att behöva uppge någon betalmetod, den rutan försvinner när du klickar vidare.)