FESTIVALPASS - Musik mellan fjärdarna - kammarmusikfestival

FESTIVALPASS 2-4 feb | Kulturhuset Glada Hudik / Hudiksvall

Här köper du festivalpass som gäller för alla fyra konserter!

Vill du istället köpa ett enskilda biljetter till respektive konsert under festivalen → klicka här → https://kulturbiljetter.se/evenemang/3146

Vid denna vår fjärde kammarmusikfestival vill vi sammanföra olika uttryck för vår festival: ungt och nytt med gammalt och traditionsrikt i musik och instrument, bl a harpan, det ”himmelska stränginstrumentet”, som du här också kommer att få höra som soloinstrument. 


Festivalmusiker

Duo Magnus Irina: Vinnare Ung och Lovande 2017
Magnus Holmander, klarinett  
Irina Serotiuk, accordeon

Duo Vina: Finalist Ung och Lovande 2017
Natalia Kremska, piano  
Victoria Stjerna, violin

Duo Graden/Carron: Finalist Ung och Lovande 2017
Filip Graden, cello  
Pontus Carron, piano  

Stenhammarkvartetten: 
Peter Olofsson, violin
Per Öman, violin bara söndag
Tony Bauer, viola bara söndag
Mats Olofsson, cello

Josef Cabrales, violin
Björn Eriksson, viola
Emma Härdelin, sång
Ingmar Höglund, piano
Sofie Jansson, harpa
Annamia Larsson, valthorn
Lisa Långbacka, accordeon  
Helena Wahlund, viola
Kristine West, blockflöjter 

Vi vill återigen få till stånd ett möte mellan barock- och folkmusik, som vi så lyckosamt gjorde under sommarens Musik vid Dellen i konserten i Strömbacka. Därför har vi bett de tre musikerna Kristine West, Emma Härdelin och Lisa Långbacka, att tillsammans och i olika konstellationer med övriga musiker dela med sig av sina skatter ur den rika hälsingska folkmusiktraditionen och låta oss få uppleva dess släktskap med barocken.
Festivalprogram

Smärre justeringar kommer säkert att göras


fredag 2 februari kl.19.00 festivalinvigning

Invigningstal av Östen Eriksson

ANNAMIA
Öppningsfanfar

JOSEF, MATS och PONTUS
Pjotr Tjajkovskij: Pianotrio a - moll, första satsen

VICTORIA och MATS
JohanHalvorsen: Passacaglia

ANNAMIA OCH NATALIA
Daniel Hjort: Light Tones in Dark Matter

IRINA och MAGNUS
Claude Debussy: Premiere Rhapsodie
Witold Lutoslawski: Dance Prelude

PAUS

PONTUS och FILIP
Jean Sibelius:  Fyra stycken op. 78

SOFIE
Carlos Salzedo: La désirade, No XIV, ur Preludes for harp

EMMA, LISA och KRISTINE
Claudio Monteverdi: Si Dolce el Tormento (svensk text Emma Härdelin)
Jag går i Tusen Tankar - trad.
Johann Sebastian Bach: Jesus är min fröjd och glädje 
Carl Michael Bellman: Systrar Hören Min Musik 


lördag 3 februari  kl. 15.00

PONTUS och FILIP
Sergei Prokofiev: Sonat för cello och piano
Nadia Boulanger: Trois pièce pour violoncelle et piano

VICTORIA och NATALIA
Johannes Brahms: Sonat d-moll, sats 3 och 4, violin och piano

PAUS

VICTORIA och NATALIA
Cesar Franck: Sonat i A-dur, sats 1 och 2, violin och piano

ANNAMIA, PETER och NATALIA
Johannes Brahms: Trio för horn, violin och piano


lördag 3 februari  kl. 19.00

SOFIE
Peggy Glanville Hicks: II Pastorale ur Sonata for harp

EMMA, LISA och KRISTINE 
Lisa Långbacka: Sixth Day
Polska efter Anna Berglund
John Dowland: Come Again (Svensk text Emma Härdelin)
Lisa Långbacka: Morgon 

MAGNUS, NATALIA
Klara Stirner: El Viento Viajero, uruppförande

PAUS

PETER, JOSEF och INGMAR
Dmitrij Sjostakovitj: 5 stycken för två violiner och piano

KRISTINE, MATS, VICTORIA, BJÖRN
Wolgang Amadeus Mozart: Flöjtkvartett nr 1 D-dur

PAUS

MAGNUS och VICTORIA
Magnus Holmander: In the deep, uruppförande

IRINA, MAGNUS, NATALIA och FILIP
Victor Vlasov: The Last Judgement
1. Paradise , 2. Temptation,   3. Gehenna

MAGNUS och IRINA
Paquito D´rivera: Vals Venezolano, Contradanza    
Pedro Iturralde: Suite Hellinque
Viatjeslav Semionov: Sedvana ur Bulgarisk svit för accordeon


söndag 4 februari  kl. 15.00

STENHAMMARKVARTETETEN
Maurice Ravel: Stråkkvartett i F- dur

MAGNUS och PONTUS
Ylva Fred: Strange Song, tillägnad Magnus Holmander

KRISTINE, STENHAMMARKVARTETTEN, VICTORIA, FILIP, IRINA OCH LISA
Antonio Vivaldi: Konsert för blockflöjt C- dur         

SOFIE och EMMA
Manuel de Falla: Nana (svensk översättning Emma Härdelin)
Drömkvädet - Isländsk traditionell ballad (svensk översättning Emma Härdelin)

EMMA, KRISTINE & LISA
Hildegard von Bingen/Brisland Ferner: Viridissima Virga

PAUS

ANNAMIA OCH PER, TONY, HELENA, MATS
Wolfgang Amadeus Mozart: Hornkvintett

LISA,MATS, NATALIA, MAGNUS och FILIP
Gavin Bryars: ur from The 11th Floor 
    Blanche
     Molly

NATALIA, VICTORIA, MAGNUS, IRINA och FILIP
Sheridan Seyfried: Sextett for clarinett, strings and piano
  Energico
Arr.: Irina Serotyuk                

STENHAMMARKVARTETTEN, VICTORIA, LISA och FILIP
Lisa Långbacka: Vidare - en småländsk svit
1. Ljusvåg
2. Vidare 

SAMTLIGA STRÅKMUSIKER
Mendelson: Scherzot ur stråkoktett i Ess-dur Opus 20

Köp biljetter

Kommentera gärna! Vill du nå Kulturbiljetter så hör istället av dig på 08-50 25 40 80 eller info@kulturbiljetter.se

Synpunkter?