Den gifte stackaren
Teater Tre / Södermalm
Varmt välkommen till 1770-talets Neapel och Domenico Cimarosas lättjefulla operafars! En svartsjuk äkta man, en docksöt fru, en listig husa och en greve som kastar dödligt attraktiva blickar kring sig; vi kokar ihop en riktig opera-soppa! Blanda sedan i en pompös pappa-markis, en hetlevrad hjältetenor och en dramatisk adelsdam så är det dukat för en helafton! Innan dess bjuder vi på ett kärleksdrama i miniformat: Wolfgang Amadeus Mozarts Bastien och Bastienne i en fräckt fri översättning.
Gismonda är gift med Corbolone, en svartsjuk man som vakar över hennes minsta steg. Husan Dorina, som avskyr uppkomlingen Corbolone som dessutom inte kan prata ordentligt, gör allt hon kan för att ställa till det för honom och uppmuntrar Gismonda att träffa en kavaljer. Varför inte den unge greven Fanfaluchi? Greven uppvaktar gärna den söta Gismonda men är orolig för hennes makes vrede. Corbolone försöker få sin svärfar markisen Castagnacci att se vad hans dotter håller på med utan framgång. Markisen ser inte gärna sin dotters brister och fel. Snart kastar sig Eugenia, Gismondas väninna, in i leken och påstår att hon sett sin fästman Valerio stå och kurtisera någon annan. Hon svär att hämnas och när Valerio gör entré blir han översköljd av hennes raseri. Nu vet varken Valerio, eller för den delen Corbolone, ut eller in, vem är det egentligen som uppvaktar vem och ska Corbolone behöva slå ihjäl varenda en av dem?
Bastienne är orolig och arg, har Bastien slutat älska henne? Han är så likgiltig och märklig. Han har nog det och då är det bäst att hon också letar efter någon annan att älska. Bastien å sin sida är ganska rädd för kvinnor, men inte för Bastienne. Hon har så vackert kort hår och ingen mascara, det tycker han om. Men kanske har hon tröttnat på hans spinkiga armar? Om han börjar träna kanske hon får en nytändning? När de möts blir det gräl och missförstånd, hur ska det gå med de unga tu?
Missa inte denna sprakande operapärla med en synnerligen kompetent amatöroperaensemble regisserad av operasångerskan Andrea Hagman. Dirigent Henrik Löwenmark leder, tillsammans med konsertmästare Leena Kekäleinen den fantastiska operaorkestern.
I rollerna: Petra Engström Haraldsson, Per-Olof Svensson, Victoria Gomez, Johanna Rosenqvist, Sami Yousri, Stefan Lindgren, Lisa Normelli, Mats Johansson och Mattias Wickberg.
Musiker: Alexa Robertson, Bo Westerberg, Daniel Brandell, Doreen Blask, Lisbeth Kallaes, Gunnel Brynte, Sara Thörnlund, Lars-Arne Axelsson, RoseMarie Pettersson, Göran Swedin och Tomas Franzén
Våra sångare är alla deltagare i Sångbolagets operaensembles operaprojekt, som är en kurs. Detta är deras redovisning. Sångarna i Bastien och Bastienne går nivå 1 och sångarna i Den gifte stackaren nivå 2.