Inte alla tjuvar kommer för att stjäla
Hemgården, Allégården / Centrum
Klicka här för att se arrangörens nuvarande evenemang.
Att beskriva denna komedi i korthet är bara det ett vansinne: En tjuv klättrar in i en lägenhet för att göra ett inbrott, så långt är det lätt. När det visar sig att lägenheten tillhör en äkta man som samtidigt kommer in i lägenheten med sin älskarinna så börjar det bli lite mer kokande.
Lite mer krydda läggs på när tjuven som försökt gömma sig så bra han kan blir påkommen av det förlustande paret… och det är nu allt det krångliga börjar. Ännu mer krydda läggs till när tjuvens fru visar sig ha en benägenhet att ringa honom på “jobbet”.
Kvickt, fyndigt och ofta dubbelbottnat på ett sätt som kan leda till eftertankar. Det är nästan som en klassisk fars och Dario Fo driver brett med dubbelmoralen i det katolska Italien.
Skådespelare:
Bertil Ekelin, Camilla Martinsson, Reine Andreasson, Michaela Strömberg,
Christoffer Johansson, Tuija Siikaniva, Malin Hasselblad
Regi: Monica Larsson
Sufflös: Lisbeth Dahlin
Ljud & ljus: Roger Malmer, Karl-Lukas Otell