Musik vid Dellen - Vattenmannen & Speed
När Vattenmannen och Speed dyker upp med sin vagn kan vad som helst hända; lindans med vattenmannendockan, indiska reptricket och framför allt - musik!
Och vilka ljudvågor de skapar: jazz, pop och reggae med låtar som H20, Samma Vatten och Dykare - låtar som barnen känner igen från tvprogrammet om Vattenmannen & Speed som sändes på UR och SVTB våren 2011.
Barnen är med och sjunger, dansar och diskuterar om det härliga, men också jobbiga med vatten och hav:
- Hur mår sjöarna och haven?
- Finns det hajar i Sverige?
- Hur fungerar vattnets kretslopp?
På ett lekfullt sätt och med musikens hjälp berättar vi om och diskuterar olika vattenfrågor. Visst finns det problem, men de är till för att lösas; vi kan göra det tillsammans!
Medverkande:
Vattenmannen: Robert Cronsioe – synt, gitarr, dragspel, trummaskin mm.
Robert har turnerat med bland andra The Cardigans, Joakim Thåström, Ammots två musikteaterföreställningar för barn - Huller om Buller med Tone och Poff och Ljudhjältarna - samt medverkat i flera produktioner av teatergruppen BUS, Barnens Underjordiska Scen.
Speed: Tomas Hirdman – sång, gitarr mm
Tomas har skrivit och producerat en mängd cd för barn, senast den Grammisnominerade Johanna och kökskvartetten med Johanna Westman.
Biljetter: hos Kulturbiljetter och Turistbyrån i Hudiksvall
Eventuellt kvarvarande biljetter kan köpas på plats en timme före konserten.