Välj datum

Engmans Kapell

JULI

Engmans Kapell har under sina 30 år som band byggt sig en enorm följarskara. Genom deras enorma spelglädje och låtskatt har de sedan starten turnerat flitigt runt landskapet och besitter en unik förmåga att dra hundratals besökare till byar som ibland inte ens har lika många invånare.

Varför undrar ni då? Jo, för när Engmans Kapell står på scenen har de kul. Och den glädjen smittar av sig till publiken. Att de är fantastiska utövare, med bland annat en riksspelman i truppen, skadar såklart inte.


 

Platser kvar:
OCKELBO, Wij Valsverk

Världens Band!

JULI

Transglobal Roots Fusion Musicians from three continents

Senegal, India, France, England, Sweden, Scotland

“Sweden’s most exciting Folk Band” (Songlines UK 2016) “Top 5 best albums of the year” (Lira musikmagasin, SWE)

“As ratings go, five stars just aren’t enough... an instantly recognisable, unmistakable and truly loveable sound” (Maverick Magazine)


 

Platser kvar:
OCKELBO, Wij Valsverk

Ale Möller Trio med gästartist Berrin Sahin

AUGUSTI

Ale Möller tillbaka i Ockelbo!
Årets Ale blir en musikalisk resa tillsammans med gästartist Berrin Sahin.

Det blir inte bättre än så här!

Platser kvar:
OCKELBO, Wij Valsverk
Synpunkter?