Välj datum

Cecilia och Magnus Vasa – ökänd dotter, okänd son

AUGUSTI

Hon var dottern som skapade skandal efter skandal. Han var sonen som försökte ställa sig utanför kampen om kronan. Ingen av dem uppfyllde samhällets förväntningar, vare sig som kvinna, man, eller som arvingar i Sveriges mäktigaste familj.

Platser kvar:
Spelar i flera städer
Se trailer

Tuppen och Haren – en saga om vänskap

AUGUSTI

En föreställning för barn från 3 år, om vänskap och svårigheterna med det. Med sång, hopp, skutt och ett och annat kuckeliku.

Platser kvar:
SÖDERKÖPING, Brunnssalongen
Se trailer

Skymning över Arboga

OKTOBER - NOVEMBER

Följ med på en vandring genom Arbogas mörkare historia.

 Möt mördare, dödsdömda, olyckligt kära och övernaturliga väsen. En teatervandring genom Arbogas gator och gränder, från medeltidens munkar till grosshandlarfamiljen Örströms sena 1800-tal. Du kommer att mötas av skådespelare från Arbogateatern, teaterelever, eldkonstnärer och sång. Njut av en helafton genom att inleda kvällen med en medeltidstallrik hos Café Två Skator i Arboga.

 

Platser kvar:
ARBOGA, Heliga Trefaldigets kyrkan
Se trailer
Synpunkter?