Hökis Visrum i samarbete med Studiefrämjandet Presenterar öppen scen
Välkomna till öppen scen första onsdagen varje månad klockan 18:00 och 21:00
Här har ni möjlighet att sjunga, spela och/eller läsa dikter. Hur mycket tid var och en får på sig beror på hur många vi blir. Ofta börjar det med att alla sjunger tre sånger var (ca 10 minuter). När alla gjort det så ser vi vad klockan är och vad vi mer hinner och har lust med.
Ibland är det många som vill uppträda så för att vara säker på att få plats på spellistan bör man komma ganska tidigt på kvällen. Detta gäller även de som har köpt kulturbiljett.
Inträdet är gratis för medlemmar och 50 kronor för icke medlemmar. Vi brukar ta en fikapaus någonstans mitt i. Fikat kostar 40 kr.
Biljett pris är 50 kronor samt en gratisbiljett för den som vill vara volontär och hjälpa till under kvällen. Biljett-priset gäller icke medlemmar i HökisVisrum, för medlemmar är det gratis. ett medlemskap kostar 250 sek per kalenderår
Hjärtligt välkomna.
Spökvandringar Ekenäs Slott 2026
Du kan nu redan boka biljetter till Ekenäs slotts omtyckta spökvandring säsongen oktober 2026 inkl hela höstlovet.
Fågelbad
En kall februarikväll i New York. På ett nästan tomt kafé, strax före stängning, befinner sig Velma och Frankie. Hon torkar av borden. Han står i baren. Trevande börjar de prata med varandra, som om de båda anat att den andre också bär på något som gör ont.
Skogen har öron (7-12 år) Vardag
En rafflande deckargåta i vildmarken
Det här är en föreställning om längtan efter att känna sig behövd och svårigheten med att bryta sig loss från den roll man tilldelats.
Signes Likör
Signes Likör
En teaterberättelse om mognad och kreativitet, kanske till och med om en längtan efter lite Återförtrollning?
Hökis Visrum Presenterar Caroline & Stefan
Varmt välkomna till en helkväll i visans tecken tillsammans med trubadurerna Caroline Langenheim och Stefan Lindeborg!
Stefan bjuder på klassiska visor med en viss faiblesse för det grovkorniga, Caroline jazzar vackra melodier ur Monica Z:as rika repertoar. Ola Magnell tar de sig an tillsammans!
Endagsvarelser
Endagsvarelser är skriven 1986, ett år som av många sågs som en brytningstid i Sverige. Efter mordet på dåvarande statsminister Olof Palme kändes landet plötsligt inte lika tryggt längre. Nu är det 2026, och även om ingen statsminister har mördats är nog känslan av otrygghet och utvecklingen både i Sverige och i omvärlden stor, och hur vi ska leva våra liv i detta.
Residens: LARS LEDIGA DAG
Vad är det värsta som skulle kunna hända om din chef ringer dig och ber dig jobba på din lediga dag - och om du vägrar?
Så enkelt går du ner 10 kg!
"Så enkelt går du ner 10 kg!" är en monologföreställning där vi får träffa tonåringen Elisabet. Elisabet tycker om att mäta och organisera saker. Hon ska snart börja gymnasiet, då börjar ett nytt oberoende liv. Tror hon.
En teaterföreställning som med en blandning av humor och allvar belyser den ofta missförstådda sjukdomen anorexia. En föreställning om att vara sjuk, men kanske framför allt om att bli frisk.
Föreställningen rekommenderas från 13 år.